چگونه می توانیم سلامت کبد خود را حفظ کنیم

چگونه می توانیم سلامت کبد خود را حفظ کنیم

چگونه می توانیم سلامت کبد خود را حفظ کنیم

 بررسی ها نشان می دهند رعایت نکاتی ساده، جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب ضروری است. دکتر ناصری مقدم با اشاره به اینکه در بیماری کبد چرب سلامت عمومی فرد در خطر است گفت: این بیماری به علت تجمع چربی زیاد در کبد ایجاد می شود و این عارضه نشان دهنده این است که چربی در مغز، عروق قلب و کلیه هم تجمع یافته است.

 وی در ادامه افزود: در این بیماری، آنزیم های کبدی افزایش می یابد و در صورتی که مقدار آنزیم ها از ۱۳۵ بالاتر رود، موجب ایجاد التهاب دریافت کبد شده، فرد را مستعد نارسایی کبدی و سیروز کبد می کند. این فوق تخصص گوارش و کبد تصریح کرد: ۱۰ تا ۲۰ درصد از موارد التهاب کبد، منجر به سیروز کبدی می شود.


چه عواملی سلامت کبد را تهدید می کند؟

دکتر ناصری مقدم با تاکید بر اینکه کم تحرکی سلامت کبد را تهدید می کندد گفت: رعایت رژیم غذایی مناسب، کم کردن وزن از طریق کاهش مصرف برنج، نان، نشاسته، ماکارونی و مواد قندی و انجام منظم حرکات ورزشی موجب حفظ سلامت کبد می شود. این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه عدم رعایت این نکات منجر به تجمع چربی در کبد و ایجاد عارضه کبد چرب می شود گفت: درمان اصلی در مبتلایان کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب است.


 درمان در طب نوین 

در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.


درمان و پیشگیری در طب سنتی 

در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از ان ها می توان ترکیباتی بدست آورد که بوسیله آنها براحتی و با موفقیت کامل کبد چرب درمان می شود، در ذیل به یکی از نسخه های مجرب و آزموده شده که به راحتی کبد چرب را درمان نموده اشاره میکنیم.


درمان مشکلات کبدی در طب سنتی

با توجه به اینکه هنوز درمان قطعی برای بیماری های کبد و خصوصاً کبد چرب در طب نوین وجود ندارد، تاکید پزشکان برای درمان این بیماری ها اغلب بر رعایت مواردی از قبیل کاهش وزن و چربی خون و کنترل دیابت است. از طرف دیگر مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی در طولانی مدت سبب ایجاد بیماری های کبدی می گردد. اما در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان دارویی و فرآوری آنها محصولاتی تهیه شده که از این طریق به آسانی و با موفقیت زیادی کبد چرب درمان می شود. از جمله این محصولات می توان به شلیور اشاره نمود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و برای تنیجه بهتر باید پیش نیازهای درمانی نیز رعایت شود.


میوه های ضداختلالات کبدی

گریپ‌فروت این میوه مقادیر فراوانی ویتامین C و آنتی‌اکسیدان دارد و فرآیند پاک کردن کبد را انجام می‌دهد. لیوان کوچکی از آب گریپ‌فروت به تولید آنزیم‌های برطرف‌کننده سموم کبدی کمک کرده و سموم و مواد سرطان‌زا را از بدن دفع می‌کند.ماده‌ی مغذی به نام پلی فنولز در این میوه وجود دارد که می‌تواند از بدن در برایر کبد چرب غیر الکلی محافظت کند که اغلب با چاقی و کلسترول بالا همراه است.

اگر بلوبری دوست ندارید می‌توانید از سایر مواد غذایی حاوی پلی فنولز مانند شکلات تلخ، زیتون و آلو استفاده کنید.چغندر و هویج هر دوی این‌ها حاوی فلاوونوئیدهای ‌گیاهی و بتاکاروتن هستند. خوردن چغندر و هویج عملکرد کلی کبد را تحریک کرده و آن را بهبود می‌بخشد.سیب این میوه لذیذ پکتین بالایی دارد و مواد شیمیایی لازم برای پاکسازی ‌سموم از مجاری دستگاه گوارشی را در اختیار دارد و همچنین تحمل سموم را حین فرآیند پاکسازی برای کبد راحت‌تر می‌کند.

لیمو ترش این نوع میوه‌های دایره‌ای شکل مقادیر بالایی ویتامین C دارند که به تبدیل مواد سمی به موادی که قابل جذب توسط آب باشد، کمک می‌کند. نوشیدن آب لیمو یا عصاره این میوه هنگام صبح کبد را تحریک می‌کند. آووکادو این میوه حاوی آنتی‌اکسیدان «گلوتاتیون» است که نقش حیاتی در پاکسازی سموم مضر از کبد دارد.


سخن پایانی

در این مقاله با چگونه می توانیم سلامت کبد خود را حفظ کنیم آشنا شدیم. با انتها رسیدن این مطلب ، شما کاربران عزیز می توانید برای مشاهده و خواندن بیشتر مقالات در این زمینه به صفحه مقالات مراجعه کنید و اطلاعات خود در مورد مواد خوراکی و تنقلات را بالا ببرید.

لطفا اگر نظر یا نکته ای دارید ، در بخش نظرات ثبت کنید.

محمد امیری
ارسال دیدگاه