دانستنی هایی در مورد چیپس و پفک

دانستنی هایی در مورد چیپس و پفک

دانستنی هایی در مورد چیپس و پفک

چیپس ، پفک و پاپ کورن از خوراکی هایی میباشند که تقریبا همه ی ما از مضرات آنها آشناییم اما هیچکدام حاضر به کنار گذاشتن و استفاده نکردن از آنها نیستیم.

راستش را بگویید! اگر قرار باشد از بین پفک، چیپس و پاپ کورن یکی را انتخاب کنید و دقایقی از خوردنش لذت ببرید، کدام یکی از این ۳ گزینه را انتخاب می کنید؟ چیپس، پفک، شاید هم پاپ کورن؟  

چیپس و پفک!

به نظر من پاپ کورن از همه بهتر هست و چیپس و پفک در یک رده قرار دارند. از آنجا که پاپ کورن عضو گروه غلات هست، انرژی بخش میباشد و نه تنها در روغن سرخ نشده که مواد افزودنی هم ندارد و ماده مضری در آن وجود ندارد که بتوان به آن ایراد گرفت. اما پفک به خاطر افزودنی ها و نمکی که دارد، چاق کننده میباشد.

چیپس هم به نظر من بدترین میان وعده به شمار میرود چراکه در روغن سرخ می شود و مشخص نیست که از روغن مرغوبی برای تهیه آن استفاده شده یا نه! و صرف اینکه سرخ کردنیست، خود باعث دیرهضم شدن آن می شود.

همچنین نمک زیادی که در تهیه آن به کار رفته و حرارت بسیار بالایی که برای تهیه چیپس استفاده می شود، همگی باعث فساد و تخریب ترکیبات روغن می شود. مثلا اگر در روغنی سرخ شود که چندین بار برای سرخ کردن چیپس به کار رفته، ترکیبات خطرناکی مانند اکرئولین تولید می شود یا اگر از روغن مایع در تهیه چیپس استفاده شده باشد، این روغن بعد از حرارت زیاد و چند بار سرخ شدن، ترکیباتش شکسته شده و منجر به ایجاد رادیکال های آزاد می شود که چیپس را مسموم می کند بنابراین اگر اصراری به استفاده از چیپس داریم، بهتر هست با رعایت نکات بهداشتی در منزل تهیه شود.

همگی مضرند!

چیپس به خاطر سرخ شدن و نمکی بودن، بسیار مضر هست. البته امروزه به خاطر بسته بندی های خوراکی ها که هوایی در بسته باقی نمی ماند، مسئله اکسیداسیون روغن به شدت قبل نیست اما به هر حال هنوز هم مضرات بسیار زیادی راداراست.

پفک هم علاوه بر پودر پنیری که به آن اضافه می شود و بسیار پرکالریست، مسئله رنگ های افزودنی را هم دارد که ممکن است برای خیلی ها به خصوص بچه ها، آلرژی زا بوده و باعث سوءهاضمه شود. البته می توان این خوراکی ها را در حد تعادل مصرف کرد، مثلا وقتی فرد اضافه وزن ندارد می تواند ۳ ۲ تا پفک، ۳ ۲عدد چیپس و ۳ ۲ دانه پاپ کورن بخورد اما اگر فرد دارای اضافه وزن بوده، قاعدتا خوردن هیچ کدام از این خوراکی ها توصیه نمی شود.

پاپ کورن در صورتی نسبت به چیپس و پفک برتری دارد که در روغن و نمک سرخ نشده باشد و در خانه تهیه شود در غیر این صورت هر سه به یک اندازه مضرند!

چیپس از همه بدتر است!

در واقع هر سه این گزینه ها اصلا سالم نیستند و به نظرم حتی استفاده از آنها در حد تنقلات هم درست نیست. با اینکه در حال حاضر تمام تولیدات غذایی مشمول استاندارد اجباری هستند و تمام محصولات برای دریافت پروانه وزارت بهداشت و مجوز تولید باید محصولات خود را برابر با استانداردها تولید نمایند اما اینکه بعد از دریافت پروانه و مجوز، این استانداردها تا چه حد رعایت می شود، اصلا مشخص نیست!

با این وجود به نظر می آید چیپس به خاطر سرخ شدن در روغن هایی که اصولا اکسید شده و فاسد هستند، مضرتر از بقیه تنقلات هست. معمولا چیپس شورتر از پفک و پاپ کورن بوده و معمولا حتی از سیب زمینی های مناسب و سالمی برای تهیه آنها استفاده نمی شود. البته نکته مهم تری در این میان مطرح است؛

اینکه خوراکی هایی مانند چیپس، پفک و پاپ کورن، به هیچ وجه از لحاظ غذایی ارزشمند نیستند و به همین خاطر نباید هیچ جایگاه خاصی در برنامه غذایی افراد داشته باشند. مصرف این مواد، در حد تفنن و ۴ ۳ هفته یک بار می تواند مشکل ساز نباشد اما مصرف روزانه هیچ کدام از اینها توصیه نمی شود.

پفک و پاپ کورن!

حتما می دانید که چیپس در روغنی سرخ می شود که ممکن است بارها جوشیده و فاسد شده باشد و دارای مواد سمی مانند آکریلامید و مواد مشابه آن باشد؛ بنابراین بسیار برای سلامت مضر است. پفک هم از آنجا که بافتش به دندان ها می چسبد و آثار مخربی برای دندان ها به خصوص دندان کودکان دارد و با ایجاد سیری کاذب مانع از اشتهای بچه ها برای خوردن وعده های اصلی غذا می شود میان وعده مناسبی به شمار نمیرود. بچه هایی هم که مشکل اشتها ندارند با خوردن پفک چاق می شوند.

البته اگر پفک با پودر پنیری با کیفیت عالی تهیه شود، می تواند میان وعده خوبی باشد چراکه پنیر از کیفیت پروتئینی بسیار بالایی برخوردار است اما از این رو که استفاده از این نوع پودر پنیر آن هم در این اندازه تولید انبوه، صرفه اقتصادی ندارد، بعید به نظر می رسد که تولیدکنندگان از پودرپنیرهای باکیفیت استفاده کنند.

شاهد این مدعا هم این هست که همیشه در گزارش ها دیده می شود که در تهیه پودر پنیری که به پفک اضافه می شود، معمولا از پنیرهایی استفاده می کنند که تا حد نسبتا زیادی به آفلاتوکسین (سمومی که توسط تعدادی از قارچ ها که روی خوراک دام ومواد غذایی رشد می کنند، تولید شده و باعث مسمومیت می شود) آلوده اند و این آلودگی به خصوص در بچه ها که کبد کوچکی دارند، بسیار خطرناک است و ما را نگران وضعیت کبدی کودکان می کند.

پاپ کورن

اما پاپ کورن به شرطی که با طعم پنیر نباشد (!)، نهایتا ذرتیست که با حرارت حجیم شده و مقداری روغن دارد که دانه های نمک را روی خود نگه داشته ؛ پس  این نوع پاپ کورن سالم تر از چیپس و پفک است.

اما اگر قرار باشد پاپ کورن پنیری استفاده شود، به نظرم چیپس از پاپ کورن پنیری و پفک بسیار سالم تر است چراکه با وجود همه بدی هایی که چیپس دارد، صرفا پر کالری است و باعث چاقی می شود اما حداقل به کبد فرد آسیب نمی رساند!


سخن پایانی

در این مقاله با چیپس و پفک آشنا شدیم. با انتها رسیدن این مطلب ، شما کاربران عزیز می توانید برای مشاهده و خواندن بیشتر مقالات در این زمینه به صفحه مقالات مراجعه کنید و اطلاعات خود در مورد مواد خوراکی و تنقلات را بالا ببرید.

لطفا اگر نظر یا نکته ای دارید ، در بخش نظرات ثبت کنید.

محمد امیری
ارسال دیدگاه