مضرات خوردن شکلات بیش از حد

مضرات خوردن شکلات بیش از حد

مضرات خوردن شکلات بیش از حد

مضرات خوردن شکلات

شکلات ترکیبی از شکر و کاکائو است. کره کاکائو، شیر، عسل و… از دیگر ترکیبات برخی از انواع شکلات هاست. در بین انواع شکلات‌های موجود در بازار، شکلات شیری (با حداقل ۳۰ درصد کاکائو)، شکلات سیاه یا شکلات تلخ (با ۷۰ درصد کاکائو) از پرطرفدارترین‌ها هستند. همواره از خواص خوب برخی شکلات‌ها، مواد مفید موجود در شکلات و یا مضرات خوردن شکلات شنیده ایم.


انواع شکلات

به‌طور کلی شکلات‌ها به سه دسته، تلخ، شیری و سفید تقسیم می‌شوند:

شکلات‌های تلخ، شکلات‌های بدون شیرهستند. شکلات های تلخ بسته به درصدشان از درصد شکر کمتری نسبت به شکلات‌های شیری و سفید برخوردار هستند. شکلات تلخ 100% هیچ گونه شکری ندارد.

شکلات‌های شیری، شکلات‌های حاوی شیر و شکر هستند.

در شکلات سفید تنها از چربی دانه کاکائو (کره کاکائو) استفاده می‌شود. این شکلات کاکائو ندارد و شکلات سفید یک شکلات واقعی و مفید محسوب نمی‌شود.


مضرات خوردن شکلات

برخی به ویژه خانم‌ها بعد از خوردن شکلات دچار سردرد می‌شوند. این موضوع به دلیل وجود ترکیباتشیمیایی موجود در این ماده است که در بدن برخی افراد اختلال ایجاد می‌کند و سبب بروز واکنش می‌شودبرخی افراد نیز با خوردن شکلات در معده یا قلب احساس درد یا سوزش می‌کنند.

در صورت افراط در خوردن شکلات، کافئین موجود در شکلات اثرات سوء فراوانی دارد (از جمله ضعیف شدن بدن به ویژه در خانم‌ها).

خوردن بیش از حد شکلات باعث افزایش کلسترول خون نیز می‌شود و برای قلب ضرر دارد.

به سبب گرانی کره کاکائو، که جزو چربی‌های بد و بالابرنده کلسترول خون است، برخی کارخانه های سازنده آن برای تهیه شکلات‌های ارزان تر و حفظ سودآوری چربی‌های اشباع شده و شکر به محصول خود می افزایندکه در این صورت از مرغوبیت شکلات کاسته شده و دیگر آن مزایای مفید را نمی توان انتظار داشت.

در برخی افراد مبتلا به آلرژی‌های غذائی، شکلات‌های تلخ به‌دلیل داشتن میزان زیاد ماده‌ی خشک باعث تشدید آلرژی می‌شود.

برای افراد مضطرب نیز توصیه می‌شود مصرف این شکلات‌ها محدود شود، زیرا شکلات‌ها به‌دلیل داشتن کافئین زیاد، باعث افزایش اضطراب می‌شوند.

پایه مواد اولیه شکلات جرقه ای موجود در بازار، بر اساس عناصری است که از آن برای تولید مواد مخدر استفاده می‌نمایند. اما هنوز در مورد مصرف یا عدم مصرف شکلات‌های جرقه ای، نظری داده نشده است.

شکلات، پوشش درونی معده را تحریک می‌کند و باعث به‌ وجود آمدن علائمی مانند ناراحتی معده، درد شکمی و حالت‌های مثل تعریق، سوزش سر معده و حالت تهوع می‌شوند.

افراد مبتلا به ورم معده که پوشش درونی معده‌شان به‌ واسطه شیره‌های معده تحریک شده است، این تحریک‌پذیری را با خوردن شکلات تشدید می‌کنند و درنهایت باعث بدتر شدن بیماری‌شان می‌شوند.


مضرات خوردن شکلات در کودکان

می‌توانند شکلات بخورند. اما شکلات خوردن براساس اصول تغذیه کودکان زیر یک سال، مفید تلقی نمی‌شود و بعد از کودکانی که بیشتر از سه سال دارند، به شرطی که روزانه از ۲۵ گرم تجاوز نکند و اثرات منفی‌ای روی آن‌ها ظاهر نشود، یک‌سالگی هم بهتر است با احتیاط سراغ چنین ترکیباتی بروید. مضرات خوردن شکلات در کودکان عبارتند از:

مصرف شکلات‌ها در افرادی‌ که مبتلا به عارضه کهیر هستند به‌خصوص در کودکان، ممکن است موجب تشدید بیماری در آن‌ها شود.

اگر کودکی روزانه به مقدار مناسب میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود دارد، خوردن یک تکه شکلات در روز اشکالی ندارد. مشکل از آن جایی آغاز می‌شود که مصرف شکلات و شیرینی کودکان افزایش می‌یابد.

در برخی کودکان ممکن است موجب بی‌خوابی، تکرر ادرار، حالت عصبی و افزایش انرژی شود. به همین دلیل است که مصرف شکلات در کودکان باید محدود شود زیرا شکلات می‌تواند حالت شادی را تبدیل به عصبانیت کند.


سخن پایانی

در این مقاله با مضرات خوردن شکلات بیش از حد آشنا شدیم. با انتها رسیدن این مطلب ، شما کاربران عزیز می توانید برای مشاهده و خواندن بیشتر مقالات در این زمینه به صفحه مقالات مراجعه کنید و اطلاعات خود در مورد مواد خوراکی و تنقلات را بالا ببرید.

لطفا اگر نظر یا نکته ای دارید ، در بخش نظرات ثبت کنید.

محمد امیری
ارسال دیدگاه